Asbestui NE!
 

Kuo kenksmingas ASBESTAS?

Asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga.

Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta. Tačiau sąlytį su asbestu ar jo turinčiais gaminiais vis dar turi gana daug žmonių.

Sužinok daugiau

Partneriai:

Renovacija.lt - privačių ir daugiabučių namų renovacija

Darbas su asbestu

Pasiruošimas darbui

Asbestinio šiferio stogai yra trapūs ir negali atlaikyti didelio svorio, todėl būtina vadovautis tam tikromis saugumo instrukcijomis išmontuojant asbestinio šiferio konstrukcijas.

Visų pirma būtina užtikrinti patogų priėjimą prie nuardomos konstrukcijos. Tam gali prireikti mobilaus keltuvo ar statybinio bokštelio. Reikėtų pasirūpinti, kad aplinkui būtų kiek įmonoma mažiau pašalinių žmonių, kurie nedalyvauja procese. Būtina naudoti specialias juostas ir ženklus, įspėjančius aplinkinius apie vykdomus darbus.

Darbo su asbestu priemonės:

 • Polietileno plėvelė;
 • Universali lipni juosta;
 • Perspėjantys ženklai ir juostos;
 • Diržai ir virvės;
 • Šoninio kirpimo žirkles;
 • Kibiras vandens, skudurai;
 • Asbesto atliekų konteineris;
 • Skaidrus polietileninis maišas;
 • Konteineris kitoms atliekoms;
 • Lipdukai perspėjantys apie asbestą.

Priemonės asmeninei apsaugai:

 • Specdrabužiai su gobtuvu;
 • Darbiniai batai (be raištelių);
 • Kvėpavimo takų apsauga (respiratorius);

Dirbant su asbesto turinčiais paviršiais būtina skirti dėmesį saugumui užtikrinti, nes asbesto pluoštas yra labai pavojingas gyvybei. Dėl to reikia stengtis kuo mažiau suardyti asbestinį paviršių, o visas atliekas, turinčias asbesto, būtina sumestį į specializuotus konteinerius ar priduoti į asbesto atliekų tvarkymo aikšteles.  http://asbestuine.lt/kur-ir-kaip-utilizuoti-asbestini-siferi/

Nerekomenduojama darbo metu atsiradusių nulaužų šluoti, tam geriau naudoti siurblį ar drėgną skudurą. Priešingu atveju po aplinką pasklidusios asbesto dalelės gali pakenkti sveikatai. Darbo vietoje negalima rūkyti, gerti bei valgyti, o su darbo drabužiais neikite į gyvenamąsias patalpas.

Darbo eiga

Visų pirma reikia apžiūrėti darbo vietą. Reikia įvertinti konstrukcijas, nuo kurių bus numontajamas asbestinis šiferis. Aplinkines konstrukcijas rekomenduojama apdengti polietilenine plėvele, ją pritvirtinant lipnia juosta. Taip sumažinama tikimybė pažeisti greta esančius paviršius.

Stenkitės nukirpti stogo lakštą laikančius elementus (varžtus ar vinis) nesulaužant ir nepažeidžiant paties lakšto, bei išvengiant kontakto su pačiu lakštu. Nerekomenduojama tokių lakštų gręžti, nes tai sukelia daug asbesto turinčių dulkių.

Pašalinus tvirtinimo detales šiferio lakštus stenkitės kaip įmanoma atsargiau nuleisti ant žemės ir tvarkingai sukrauti. Nemėtyti. Stenkitės nesumindžioti smulkesnių ant žemės nukritusių šiferio nuolaužų.

Numontuotus asbestinio šiferio lakštus sukraukite į specialų konteinerį su užraktu. Jei lakštas netelpą į konteinerį, apvyniokite jį stora polietilenine plėvele, užklijuokite lipnia juosta, bei priklijuokite apie asbestą perspėjančius  lipdukus.

Mažas asbestinio šiferio nuolaužas sudėkite į asbestinių atliekų konteinerį.

Darbo vietos sutvarkymas

Darbo vietą ir įrankius valykite drėgnu skuduru, taip nesukelsite asbesto turinčių dulkių. Nepamirškite patikrinti ar ant konstrukcijos neliko šiferio nuolaužų.

Visas atliekas (šiferio nuolaužas, skudurus, polietileninė plėvelę) sudėkite į asbesto atliekų konteinerį ir tvirtai uždarykite.

Apžvelkite darbo vietą ir įvertinkite ar viskas tinkamai sutvarkyta.
 
 
© 2011 UAB "Eternit Baltic". Visos teisės saugomos.