Asbestui NE!
 

Kuo kenksmingas ASBESTAS?

Asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga.

Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta. Tačiau sąlytį su asbestu ar jo turinčiais gaminiais vis dar turi gana daug žmonių.

Sužinok daugiau

Partneriai:

Renovacija.lt - privačių ir daugiabučių namų renovacija

Ar kaimo žmogus pajėgs pasirūpinti finansine parama asbesto stogui pakeisti?

2012-01-23

Šaltinis: http://www.kasdien.lt/Pradzia/Naujienos/Lietuvoje/Ar-kaimo-zmogus-pajegs-pasirupinti-finansine-parama-asbesto-stogui-pakeisti

Europos Sąjunga siūlo paramą, kad Lietuvos kaimų gyventojai gyventų saugiau ir sveikiau – skiria milijonus pavojingiems sveikatai asbesto stogams pakeisti į nekenksmingą dangą. Asbestas – toksiška pirmos grupės kancerogeninė medžiaga, uždrausta naudoti visoje Europos Sąjungoje bei daugelyje pasaulio šalių. Tyrimai rodo, kad į plaučius patekusios asbesto skaidulos gali sukelti plaučių, gerklų, pleuros, storosios žarnos, inkstų vėžį bei plaučių audinio randėjimą.

Patvirtino kompensavimo tvarką

Dėl rizikos sveikatai nuo 2005 m. Lietuvoje uždrausta naudoti asbestą bei jo gaminius, o paskutinėmis praėjusių metų dienomis patvirtinti teisės aktai, kuriais nustatyta senų asbesto stogų keitimo kompensavimo tvarka.

Šiferio stogų keitimo programa startuoja nuo 2012 m. sausio 16 dienos. Gyventojams skirta pusantro mėnesio (iki šių metų kovo 30 d.) paraiškoms pateikti. Finansinė parama asbestinių stogų dangai pakeisti bus suteikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos III krypties priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.

Gyventojai turės padengti pusę reikalingos sumos, kitą pusę finansuos minėta programa, bet kompensacija negalės viršyti 10 tūkst. litų vienam projektui.

Daug neaiškumų

Lietuvos kaimuose apie 80 proc. gyvenamųjų namų dengta asbesto plokštėmis – šiferiu. Norintys gyventi saugiau, nerizikuodami savo sveikata, Klaipėdos rajono gyventojai privalo pateikti paraiškas dalyvauti minimoje programoje rajono savivaldybės Komunalinio ūkio ir aplinkos apsaugos skyriui, konkrečiai – vyriausiajai specialistei Vaidai Cibauskaitei. Skyriaus vedėjas Algirdas Romkus „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė negalįs tiksliai nurodyti, kokius dokumentus gyventojai turi pateikti, negalįs atsakyti ir kaip atsikratyti senų šiferio plokščių. „Programa, taisyklės patvirtintos tik praėjusių metų pabaigoje, o dabar – tik pirmos naujųjų dienos. Dar daug kas yra neaišku“, – sakė A. Romkus.

Tačiau prašymus kartu su objekto inventorizacijos byla gyventojai gali teikti. Vedėjo teigimu, pašalintas asbestas bus gabenamas į pavojingų atliekų sąvartyną. Pašnekovas parengtame projekte pasigenda ne tik aiškumo. Jo įsitikinimu, gyventojams per mažai duota laiko paraiškoms pateikti: „Kas iš anksto tam rengėsi, tas gal ir suspės – juk inventorizavimas buvo vykdomas dar nuo 2008 metų, bet kitiems – terminas trumpokas“.

Kas pasinaudos parama?

Skuodo rajono savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas Rimvydas Daukšas – kategoriškesnis. Jo įsitikinimu, paraiškoms pateikti derėjo skirti mažiausiai pusmetį. „Per Lietuvą labai skambiai nuskambėjo, kad skiriama finansinė parama asbesto stogams šalinti, bet įsigilinus į Žemės ūkio ministerijos pateiktas taisykles, matyti, kad ja labai nedaug kas galės pasinaudoti, – kalbėjo valdininkas. – Viena iš sąlygų – paraiškos teikėjas negali būti dalyvavęs bet kokioje kitoje ES paramoje, o juk didžioji dalis kaimo gyventojų –ūkininkai ir yra pasinaudoję kokia nors paramos forma. Kiti – senyvo amžiaus pensininkai, kurie vargu ar sugebės užpildyti sudėtingas paraiškos formas, tad jiems prireiks profesionalių konsultantų, už ką reikės ir mokėti. Kiek teko susipažinti su Žemės ūkio ministerijos skelbiama informacija, paraiškos asbesto šalinimo programai reikalingos praktiškai tokios pačios, kaip bet kokiai kitai paramai, reikalinga ir darbų sąmata. Ir apmokėjimai bus vykdomi dviem etapais – įsigijus medžiagas ir atlikus darbus. O prieš perkant medžiagas reikės atlikti apklausą – tai beveik tas pats, kas viešieji pirkimai, siekiant užtikrinti, kad bus perkama už mažiausią kainą“.

Skuodo valdininkas įžvelgia ir kitą pavojų – prekeivių dirbtinai sukelsimas kainas. „Jau turime tokios patirties, kad ministerijai skyrus 10 tūkst. litų paramą tam tikros markės traktoriams, tą pačią dieną tokia suma jie ir pabrango. Projekto laikui pasibaigus, jie vėl atpigo iki senosios kainos. Tad kas tokiais atvejai iš tiesų gauna paramą? Formaliai – ūkininkai ar gyventojai, bet praktiškai – prekeiviai. O kadangi tuo pat metu negalima pasinaudoti kita parama, labai abejoju, ar ūkininkams verta dėl 10 tūkst. litų vargti, ypač jei jie planuoja teikti paraiškas kelių šimtų tūkstančių litų vertės projektams remti“, – kalbėjo vedėjas.

Dideliu optimizmu netrykšta ir. Lenkimų (Skuodo r.) seniūnas Rimantas Mikšta: „Iš pradžių žmonės apsidžiaugia, kad gali sulaukit paramos, bet kai viską pradeda dėlioti, kyla abejonių. Be to, ne kiekvienas kaimo žmogus ir turi tų pinigėlių, o darbus visų pirma reikia atlikti, parama bus suteikta vėliau“.

Kaimo žmogui ir pusė – per daug

Telšių rajono vienos didžiausių, Varnių, seniūnijos, seniūnas Rolandas Bružas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog žmonių susidomėjimas ką tik patvirtinta asbesto šalinimo programa yra gan didelis. „Tikiuosi, kad pasistūmės į priekį stogų keitimas, – vylėsi seniūnas. – Parengti paraiškas žmonėms padės konsultavimo tarnybos, o pašalintas šiferis bus gabenamas į Atliekų tvarkymo centrą. Man atrodo, kad iki 200 kg atliekų gyventojai galės ir patys atgabenti, nemokėdami jokio mokesčio. 10 tūkstančių litų – nemaži pinigai, tik problema, kad senas kaimo žmogus gali neturėti reikalingos sumos darbams atlikti“.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vilius Rekevičius portalui aiškino, kad norintys gauti minimą paramą gyventojai visų pirma turi kreiptis į Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos teritorinius skyrius. „Į paramą gali pretenduoti asmenys, konkrečiame gyvenamajame name, kurio stogą ketinama keisti, gyvenantys ne  mažiau nei penkerius metus, – aiškino ministerijos atstovas. – O pinigai už supirktas medžiagas bus grąžinami jau atlikus darbus, siekiant išvengti jų panaudojimo kitoms reikmėms“.

Ar ministerija pateikia gyventojams rekomendacijas, kaip vykdyti asbesto stogų šalinimo darbus, kad nebūtų rizikuojama sveikata? „Kodėl rizikuojama? Juk asbestinės stogo dangos problema yra tokia, kad ilgą laiką naudojant ją įkvepiama asbesto dulkių, – atsakė V. Rekevičius. – O statybos rangos darbai bus vykdomi tokia pačia tvarka, kaip visuomet numatyta projekto  vykdymo atveju“.

Po paramos – įsipareigojimas neparduoti

Apie asbesto poveikį sveikatai skaitykite kitame „Vakarų Lietuvos medicinos“ straipsnyje rytoj, o dabar pateikiame ŽŪM informaciją, kas gali pretenduoti į minimą paramą stogo dangai pakeisti: ne jaunesnis kaip 18 metų kaimo gyventojas, iki paramos paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaruojantis kaimo vietovėje, kurios gyventojų skaičius neviršija 6 tūkst. gyventojų. Taip pat – tik tų savivaldybių kaimo gyventojai, kurios turi patvirtintą Savivaldybės paramos asbesto turintiems gaminiams šalinti iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų pastatų programą (Vakarų Lietuvos regione visos savivaldybės yra ją pasitvirtinusios).

Pirmenybė bus teikiama tiems pareiškėjams, kurie nėra gavę ES investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai; daugiavaikės šeimos ar turinčios mažamečių arba  kaimo mokyklą lankančių vaikų; vykdantys ekonominę ir (ar) profesinę veiklą kaimo vietovėje ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paraiškos pateikimo; gyvenantis savivaldybėje, pasitvirtinusioje minėtą programą; grįžęs iš emigracijos.

Paramos gavėjai turės ir tam tikrų įsipareigojimų, vienas iš jų, bene labiausiai  keliantis nerimą kaimo gyventojams – per artimiausius penkerius metus neparduoti savo gyvenamojo namo.

Parama projektui neteikiama, jeigu jo įgyvendinimo vieta – savivaldybės centras arba sodo bendrija.

Tinkamų finansuoti išlaidų kategorijos: projektui įgyvendinti būtinų asbestinių atliekų transportavimo iki utilizavimo vietos paslaugų pirkimas; statybinių (stogo keitimo) medžiagų (izoliacinis sluoksnis, stogo danga, kraigas, vėjalentės, karnizai–laštakiai, lietaus nuvedimo sistema; sniego užtvara)  įsigijimas, projekto viešinimo išlaidos.

Stogo dangą pasikeisti reikės per 12 mėnesių.

Ligita Sinušienė

Vlmedicina.lt

 
 
 
© 2011 UAB "Eternit Baltic". Visos teisės saugomos.